БІБІЛОТЕКA


Гербіциди. Загальні характеристики, види

Гербіциди - клас пестицидів, призначений для знищення небажаної рослинності у посівах сільськогосподарських культур. Одні препарати цієї групи знищують вегетуючі бур'яни, інші — запобігають їх появі. Застосування гербіцидів дає змогу максимально зменшити проведення міжрядних обробітків грунту або повністю виключити його. Це, в свою чергу, попереджує грунтову ерозію та допомагає зберегти запаси продуктивної вологи, що останнім часом є особливо актуальною проблемою.

Виділяють такі основні групи гербіцидів:

  •     грунтові гербіциди;
  •     посходові (або страхові) гербіциди;
  •     гербіциди суцільної дії.

Грунтові гербіциди. Дана група препаратів використовується для запобігання проростання бур'янів із насіння та застосовується, у переважаючій більшості випадків, до появи сходів культурних рослин. Деякі грунтові гербіциди можуть вноситись і після появи сходів культури (наприклад Майстер Пауер, Люмакс, Зенкор Ліквід, Гезагард, Селефіт, Антисапа). Грунтові гербіциди характеризуються пролонгованою дією, що дозволяє їм знімати кілька хвиль бур'янів. Завдяки цьому забезпечується надійний захист сільськогосподарських культур на початкових етапах росту та розвитку, коли вони ще не здатні конкурувати із шкодочинною рослинністю. Ефективність дії препаратів значною мірою залежить від наявності грунтової вологи у поверхневому шарі грунту (0-5 см), де розміщене майже все насіння бур'янів. При нестачі вологи, а також в умовах посухи грунтові гербіциди необхідно заробити в грунт відразу після внесення. Така агротехнічна операція дозволяє значно знизити втрати гербіциду при вітровій ерозії чи сильному вітрі, а також перенести його на більшу глибину, де, за рахунок вищої вологості, ефективність дії препарату буде вищою. Норми витрати препаратів залежать від вмісту гумусу в грунті та механічного складу грунту. На важких грунтах з високим вмістом гумусу слід використовувати максимальні норми витрати, на легких грунтах із незначним вмістом гумусу — мінімальні. Також важливим фактором, який значно впливає на ефективність дії грунтових гербіцидів, є якість підготовки грунту. Великі грудки збільшують площу поглинання робочого розчину та знижують ефективність дії препарату, тому грунт повинен бути дрібногрудкуватим.

Страхові гербіциди. Препарати цієї групи вносять в період вегетації, обираючи ті фази розвитку бур'янів, у які вони є найбільш чутливими до дії гербіцидів (при цьому не варто забувати, що препарати слід вносити лише у певні, строго визначені фази розвитку культурних рослин). Переважна більшість посходових гербіцидів знищує тільки пророслі рослини і не здатна стримувати появу нових хвиль бур'янів. За механізмом дії страхові гербіциди поділяють на контактні та системні. Контактні препарати при потраплянні на рослину викликають місцеве ураження ділянок тканини, які відмирають.

Системні гербіциди при потраплянні на поверхню рослини проникаюсь в її внутрішні структури та по судинній системі розносяться по всіх вегетативних та генеративних органах, викликаючи комплексне ураження всього рослинного організму. Це особливо актуально при боротьбі із багаторічними бур'янами, які мають потужну кореневу систему. Значний вплив на ефективність дії посходових гербіцидів мають атмосферні опади та температура повітря. Оптимальними умовами вважаються температура, що не перевищує 250С та відсутність опадів на протязі 4-6 годин після обробки. Вагомою перевагою страхових гербіцидів є те, що користувач може візуально оцінити, які саме бур'яни присутні в посіві, та підібрати саме той гербіцид або їх комбінацію, яка буде найоптимальнішою в кожному конкретному випадку. Гербіциди суцільної дії Дані препарати знищують усі рослини, на які потрапляють: як бур'яни, так і сільськогосподарські культури. Завдяки системному розподілу гербіциди суцільної дії діють як на надземні частини рослин, та і на підземні стебла та кореневища, що запобігає повторному відростанню шкодочинної рослинності. Найчастіше такі препарати являють собою солі гліфосату (ізопропіламінна, калійна або амонійна). Винятком є препарат Баста, діючою речовиною якого є глюфосинат алюмінію.

Часто для посилення дії гербіциду його використовують у баковій суміші із страховими гербіцидами на основі дикамби чи оксифлуорфену. Також випускають уже готові двокомонентні препарати (Зуммер, Антибур'ян), які дозволяють більш ефективно боротись із багаторічними бур'янами. Між обробкою гербіцидами суцільної дії та обробкою грунту чи посівом має пройти не менше ніж 14 днів. Це необхідна умова для розповсюдження діючих речовин по всій рослині та уникнення пошкодження сходів культурних рослин. Для отримання максимальної ефективності важливим фактором є рівномірне покриття рослин робочим розчином. Також для пришвидшення дії препарату рекомендують додавати азотні добрива (5-10 % від робочого розчину).
Безкоштовна доставка
від 2000грн
Постійні знижки Команда професіоналів 100% задоволення
© 2020 Інтернет-магазин «HarVest Center» Всі права захищені.